Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
16+
2+
3+
4+
5+
Adulți
Albume
Anunturi
Anunturi de actualitate
Arhivă
Artiști ai Teatrului Țăndărică
Ateliere Impuls 2017
Ateliere Impuls 2018
Ateliere Tandarica Altfel
Ateliere TSC
Campanii
Conducere
Conferinte educationale
Conferinte IDEEA Impuls 2017
Conferinte IDEEA Impuls 2018
Conferinte profesionisti
Decernare premii Impuls 2017
Dictionar
Experiment performativ 2017
Expozitie/Perpetuum Tandarica
Festivaluri
Implus 2016
Impuls 2017
Impuls 2018
Întâlniri 2017
Intalniri 2018
Întâlniri informaționale 2017
Interviu
Lansare de carte 2017
Lansare de carte 2018
Noutati
Pagini privacy
Premii
Proiecte
Proiecte Salt 2017
Salt
Salt 2017
Salt 2018
Spectacole
Spectacole Impuls 2017
Spectacole ImPuls 2018
Spectacole TSC
Stagiunea de vara TSC
Stagiunea Tandarica Altfel
Tandarica Altfel
Tandarica in miscare
Teatrul Itinerant
Template
TSC

Premiile Festivalului ImPuls 2018

Teatrul de Animație Țăndărică
anunță premiile acordate în cadrul celei de-a XIV-a ediții
a Festivalului Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls
(19-28 noiembrie 2018)

Juriul festivalului ImPuls 2018 compus din: Manon Van de Water – Președinte onorific, Doctor în artele spectacolului, Profesor emerit Vilas-Phipps, Director al programului de tineret al Universității din Wisconsin, Vava Ștefănescu – Președintele juriului, Coregraf și Director al Centrului Național al Dansului, Ema Stere – Jurnalist, Monica Andronescu – Critic de teatru, Irina Ionescu – Critic de teatru, Alina Epîngeac – Critic de teatru, Miruna Simian – Consultant artistic al Teatrului de Animație Țăndărică, secretar al juriului, a acordat următoarele premii:

  • Premiul pentru comunicarea temelor contemporane într-un stil neconvențional – ”Jocul timpului”, Compania de Teatru Zuazola, Chile
  • Premiul pentru costume – ”Pantofii roșii”, Teatrul Merlin Timișoara
  • Premiul de excelență pentru continuarea tradiției în arta mânuirii – Vladimir Zakharov, Rusia
  • Premiul pentru actualitatea discursului teatral – ”Scufița roșie”, Teatrul Gong Sibiu
  • Premiul pentru dinamica echipei și coagularea în jurul unui proiect teatral – ”Crud”, Platforma Culturală Frilensăr
  • Premiul pentru debut – Ștefan Craiu pentru rolul ”Ceaușescu” din spectacolul ”Crud
  • Premiul pentru scenografie – ”Fluierarul, peștele și scoica”, Teatrul Național pentru Copii din China
  • Premiul pentru interpretare masculină – Alexander Ionov pentru rolul din spectacolul ”Calul de aur”, Teatrul de Păpuși din Letonia
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol – ”Calul de aur”, Teatrul de Păpuși din Letonia
  • Premiul pentru management cultural se acordă lui Eduard Șișu în semn de recunoaștere a efortului depus pentru recăpătarea personalității juridice a Teatrului Gulliver din Galați, singurul teatru de animație din România care se bucură de această reușită.

Totodată, Teatrul de Animație Țăndărică a acordat două premii speciale de excelență:

  • Premiul de excelență ”Michaela Tonitza Iordache” acordat Ralucăi Tulbure, secretar literar al Teatrului Țăndărică
  • Premiul de excelență în animația românească pentru corpul tehnic acordat lui Dinu Carcalețeanu și lui Tudor Manda, sculptori de păpuși ai Teatrului Țăndărică

Menționăm că spectacolele Teatrului de Animație Țăndărică au avut loc în afara concursului.

Share this post


X